Ромските песни, танци и занаяти могат да привличат туристи (видео)

Традиционната ромска култура е впечатляваща с красивите си песни, танци, обичаи и истории. Традиционната, а не онази чалгализираната и вулгаризираната, с пошлите текстове и кючекчийската разпасаност, която няма етнически привкус - харесват и българи, и роми, и турци.

Мнозина може би ще се зачудят коя е тази традицонна ромска култура и ще имат основание, защото тя е затворена в рамките на общността, а и там е позабравена. Циганските романси, емоционалните танци, характерната кухня и занаяти като кошничарство, ковачество, дърводелство, калайджийство лека-полека отмират, но все още ги има и никой не е видял в тези съкровища възможността да реализира туристически продукти и да привлича туристи и с тях. 

Граничната област на България и Румъния предлага добра възможност да се използва културното наследство и на ромите, за да придаде един специфичен нюанс на всичко останало - историческо, културно, природна, религиозно богатство. Румънската асоциация C.B.A.E.E. - Крайова, в партньорство със Сдружение „Регионални партньорства за устойчиво развитие – Видин“ и „Агенция за регионално развитие и Бизнес център 2000“ - Монтана, извърши проучване на основните клонове на ромската култура и специфичните характеристики на всеки от тях в рамките на проекта „Открийте съкровищата на ромите!“. Резултатите са обнадеждаващи, защото има какво да се види и от двете страни на Дунав - в България и в Румъния. Във Видин да чуете Цеца Царицата (на снимката долу) или Братя Ангелови, в областите Мехединци и Долж да се насладите на изпълненията на ромските оркестри (чуйте във видеото) и танцьори и да видите занаятчиите лингурари, лаутари, геранчии, сребрари, бакърджии и ковачи от българска и румънска страна.